Bench grinder; 350W; Plug: EU; Ø: 200mm; 230VAC; 2950rpm; Len: 3m
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TS203501
Manufacturer: TRYTON
Manufacturer code: TS203501
Product downloads
Specification for Bench grinder; 350W; Plug: EU; Ø: 200mm; 230VAC; 2950rpm; Len: 3m
| Supply voltage | 230V AC |
| Power | 350W |
| Mounting hole diameter | 16mm |
| Cable length | 3m |
| Rotational rate/speed | 2950rpm |
| Saw diameter | 200mm |
| Tools application | workshop |
| Standard equipment | cover splinterguard, grinding wheel with coarse grian, grinding wheel with fine grain, work thing bracket |
| Tools features | bearings, dust-proof switch |
| Disc thickness | 20mm |
| Type of power tool | bench grinder |