Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; none; 2.5N
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
5000.0
Product code:
TS24-62-14-BL-250-SMT-TR-68
Manufacturer: CUI Devices
Manufacturer code: TS24-62-14-BL-250-SMT-TR-68
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; none; 2.5N
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -30...80°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Kind of package | reel |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Illumination | none |
| Electrical life | 100000cycles |
| Key stroke | 0.5mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2.5N |
| Actuator colour | blue |
| Button shape | round |
| Button height | 1.4mm |