Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; THT; LED; white
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
TS27-68-24-WT-260-D
Manufacturer: CUI Devices
Manufacturer code: TS27-68-24-WT-260-D
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; THT; LED; white
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...80°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Kind of package | bag |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Terminal pitch | 4.5x6.5mm |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Electrical life | 100000cycles |
| Key stroke | 0.25mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2.6N |