Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; THT; LED; white; 3N
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
TS29-1212-1-WT-300-D
Manufacturer: CUI Devices
Manufacturer code: TS29-1212-1-WT-300-D
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; THT; LED; white; 3N
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...80°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Kind of package | bag |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Backlight colour | white |
| Illumination | LED |
| Electrical life | 100000cycles |
| Key stroke | 0.35mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 3N |
| Button shape | round |
| Button height | 7.3mm |