IC: analog switch; demultiplexer,multiplexer; 2: 1; Ch: 4; TSSOP16
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TS3A44159PWR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TS3A44159PWR
Product downloads
Specification for IC: analog switch; demultiplexer,multiplexer; 2: 1; Ch: 4; TSSOP16
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.65...4.3V DC |
| Case | TSSOP16 |
| Type of integrated circuit | analog switch |
| Resistance | 800mΩ |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 4 |
| Quantity in package | 2000pcs. |
| Kind of integrated circuit | demultiplexer, multiplexer |
| Output configuration | 2:1 |
| Max operating temperature | 85°C |