IC: operational amplifier
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TS462CPT
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: TS462CPT
Product downloads
Specification for IC: operational amplifier
| Mounting | SMT |
| Case | TSSOP8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Bandwidth | 12MHz |
| Slew rate | 4V/μs |
| Input offset voltage | 7mV |
| Input offset current | 200nA |