Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; none; 1.6N
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
TS47-25MV160
Manufacturer: CANAL ELECTRONIC
Manufacturer code: TS47-25MV160
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; none; 1.6N
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -20...70°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Kind of package | reel |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | steel |
| Max. contact resistance: | 500mΩ |
| Terminal pitch | 1.7x5.15mm |
| Body material | stainless steel, thermoplastic |
| Soldering temperature | 230°C / 5 s |
| Mechanical durability | 100000cycles |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Terminals plating | silver plated |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.6N |
| Actuator colour | white |
| Button shape | rectangular |
| Button height | 2.5mm |
| Terminals material | brass |