IC: operational amplifier
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TS4990IDT
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: TS4990IDT
Product downloads
Specification for IC: operational amplifier
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | audio amplifier |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Number of channels | 1 |
| Impedance | 8Ω |
| Amplifier class | AB |
| Bandwidth | 1.5MHz |
| Quiescent current | 6mA |
| Output power | 1.2W |