Potentiometer: mounting; single turn; 1kΩ; 250mW; SMD; ±20%; linear
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TS53YJ102MR10
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: TS53YJ102MR10
Product downloads
Specification for Potentiometer: mounting; single turn; 1kΩ; 250mW; SMD; ±20%; linear
| Mounting | SMD |
| Power | 250mW |
| Resistance | 1kΩ |
| Operating voltage | 200V |
| Operating temperature | -55...155°C |
| IP rating | IP67 |
| Tolerance | ±20% |
| Body dimensions | 5x5x2.7mm |
| Kind of potentiometer | single turn |
| Type of potentiometer | mounting |
| Track material | cermet |
| Characteristics | linear |
| Mechanical rotation angle | 270 ±10° |
| Temperature coefficient | 100ppm/°C |
| Electrical rotation angle | 220 ±15° |