IC: analog switch; SPST-NO; Ch: 2; VSSOP8; 1.65÷5.5VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TS5A23166DCUR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TS5A23166DCUR
Product downloads
Specification for IC: analog switch; SPST-NO; Ch: 2; VSSOP8; 1.65÷5.5VDC
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.65...5.5V DC |
| Case | VSSOP8 |
| Type of integrated circuit | analog switch |
| Resistance | 1Ω |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Number of pins | 8 |
| Quantity in package | 3000pcs. |
| Output configuration | SPST-NO |
| Max operating temperature | 85°C |