IC: operational amplifier
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TS971IDT
Manufacturer: STMicroelectronics
Manufacturer code: TS971IDT
Product downloads
Specification for IC: operational amplifier
| Mounting | SMT |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | low noise, rail-to-rail output |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Number of pins | 8 |
| Bandwidth | 12MHz |
| Slew rate | 4V/μs |
| Input offset voltage | 7mV |
| Input offset current | 150nA |
| Input bias current | 1µA |
| Max operating temperature | 125°C |