Microswitch TACT; Pos: 2; 0.02A/15VDC; PCB,THT; none; 2.6N; 4.3mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TSJ 31
Manufacturer: KNITTER-SWITCH
Manufacturer code: TSJ 31
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; Pos: 2; 0.02A/15VDC; PCB,THT; none; 2.6N; 4.3mm
| Mounting | THT, PCB |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Kind of package | in-tray |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | flat pins |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 50000cycles |
| Illumination | none |
| DC contacts rating @R | 0.02A / 15V DC |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2.6N |
| Button shape | prominent, square |
| Button shape | square |
| Button height | 4.3mm |
| Button marking | blank |