Switch: toggle; Pos: 2; SPDT; ON-(ON); 3A/250VAC; -25÷85°C; 20mΩ
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TSM112A1/TC
Manufacturer:
Manufacturer code: TSM112A1/TC
Product downloads
Specification for Switch: toggle; Pos: 2; SPDT; ON-(ON); 3A/250VAC; -25÷85°C; 20mΩ
| Operating temperature | -25...85°C |
| Type of switch | toggle |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Mounting hole diameter | Ø6mm |
| Soldering temperature | 260°C / 4 s |
| Body colour | black |
| Body dimensions | 13.2x7.9x9.5mm |
| Electrical life | 20000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 3A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Actuator material | metal |
| Knob height | 11mm |
| Kind of toggle | round |