Switch: toggle; Pos: 3; DP3T; ON-OFF-ON; 3A/250VAC; -25÷85°C; 20mΩ
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TSM203A1
Manufacturer: NINIGI
Manufacturer code: TSM203A1
Product downloads
Specification for Switch: toggle; Pos: 3; DP3T; ON-OFF-ON; 3A/250VAC; -25÷85°C; 20mΩ
| Operating temperature | -25...85°C |
| Type of switch | toggle |
| Number of positions | 3 |
| Leads | for soldering |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Mounting hole diameter | Ø6.2mm |
| Soldering temperature | 260°C / 4 s |
| Body colour | blue |
| Body dimensions | 13.2x12.9x9.5mm |
| Electrical life | 20000cycles |
| Contacts configuration | DP3T |
| AC contacts rating @R | 3A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF-ON |
| Stable positions number | 3 |
| Actuator material | metal |
| Knob height | 11mm |
| Kind of toggle | round |