Programmable time switch; 15min÷24h; SPDT; 250VAC/16A; DIN; PIN: 5
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TSQD1CO
Manufacturer: EATON ELECTRIC
Manufacturer code: TSQD1CO
Product downloads
Specification for Programmable time switch; 15min÷24h; SPDT; 250VAC/16A; DIN; PIN: 5
| Mounting | DIN |
| Supply voltage | 110...230V AC |
| Operating temperature | -20...55°C |
| IP rating | IP20 |
| Number of pins | 5 |
| Type of module | programmable time switch |
| Body dimensions | 52.5x90x60mm |
| Kind of output | SPDT |
| Electrical connection | screw terminals |
| Counting range | 15min...24h |
| Counter operation modes | cyclical operation |
| Timers features | daily |