Converter: DC/DC; Uin: 7÷36V; 3.3VDC; Iout: 1.5A; TO220; 2g; 410kHz
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TSR 1.5-2433E
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TSR 1.5-2433E
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; Uin: 7÷36V; 3.3VDC; Iout: 1.5A; TO220; 2g; 410kHz
| Output current | 1.5A |
| Mounting | THT |
| Case | TO220 |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | short circuit protection |
| Output voltage | 3.3V DC |
| Efficiency | 93% |
| Number of outputs | 1 |
| Switching frequency | 410kHz |