Converter: DC/DC; Uin: 15÷36VDC; Uout: 12VDC; Iout: 2A; SIP3; TSR2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TSR 2-24120N
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TSR 2-24120N
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; Uin: 15÷36VDC; Uout: 12VDC; Iout: 2A; SIP3; TSR2
| Output current | 2A |
| Mounting | THT |
| Case | SIP3 |
| Operating temperature | -40...90°C |
| Protection | short circuit protection |
| Series | TSR2 |
| Output voltage | 12V DC |
| Efficiency | 94% |
| Number of outputs | 1 |