Converter: DC/DC; Uin: 18÷36VDC; Uout: 15VDC; Iout: 3A; TSR 3; 1MHz
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TSR 3-24150N
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TSR 3-24150N
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; Uin: 18÷36VDC; Uout: 15VDC; Iout: 3A; TSR 3; 1MHz
| Output current | 3A |
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...90°C |
| Protection | short circuit protection |
| Series | TSR3 |
| Output voltage | 15V DC |
| Efficiency | 94% |
| Number of outputs | 1 |