Converter: DC/DC; Uin: 4.6÷36VDC; Uout: 1.8VDC; Iout: 3A; TSR 3
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TSR 3-2418N
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TSR 3-2418N
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; Uin: 4.6÷36VDC; Uout: 1.8VDC; Iout: 3A; TSR 3
| Output current | 3A |
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...90°C |
| Protection | short circuit protection |
| Series | TSR3 |
| Output voltage | 1.8V DC |
| Efficiency | 86% |
| Number of outputs | 1 |
| Switching frequency | 380kHz |