Converter: DC/DC; Uin:4.6÷36V; 1.5VDC; Iout:1A; SIP3; 1.9g; 500kHz
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TSR1-2415
Manufacturer:
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; Uin:4.6÷36V; 1.5VDC; Iout:1A; SIP3; 1.9g; 500kHz
| Output current | 1A |
| Case | SIP3 |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Protection | anti-overload, short circuit protection |
| Series | TSR1 |
| Body dimensions | 11.7x10.2x7.6mm |
| Output voltage | 1.5V DC |
| Input voltage | 4.6...36V |
| Efficiency | 78% |
| Number of outputs | 1 |
| Switching frequency | 500kHz |