Microswitch TACT; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMD; none; 2.5N; 6x6x3.5mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TSS 66 R
Manufacturer: KNITTER-SWITCH
Manufacturer code: TSS 66 R
Specification for Microswitch TACT; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMD; none; 2.5N; 6x6x3.5mm
| Mounting | SMD |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Kind of package | tube |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | flat pins |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Terminal pitch | 4.5mm |
| Body colour | black |
| Body dimensions | 6x6x3.5mm |
| Mechanical durability | 150000cycles |
| Illumination | none |
| Key stroke | 0.25mm |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2.5N |
| Actuator colour | red |
| Button shape | round |
| Button shape | round |
| Button height | 13mm |
| Button marking | blank |