Switch: toggle; Pos: 2; SPDT; ON-ON; 1A/250VAC; -55÷65°C; 20mΩ
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TSSM1022A2
Manufacturer: NINIGI
Manufacturer code: TSSM1022A2
Product downloads
Specification for Switch: toggle; Pos: 2; SPDT; ON-ON; 1A/250VAC; -55÷65°C; 20mΩ
| Operating temperature | -55...65°C |
| Type of switch | toggle |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB, straight |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Mounting hole diameter | Ø5mm |
| Body dimensions | 8.3x5.2x8.6mm |
| Electrical life | 20000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 1A / 250V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Knob height | 9.4mm |
| Kind of toggle | round |