Switch: toggle; Pos: 2; DPDT; ON-ON; 0.4A/20VDC; Leads: flat pin
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TST 2 N-RA
Manufacturer: KNITTER-SWITCH
Manufacturer code: TST 2 N-RA
Product downloads
Specification for Switch: toggle; Pos: 2; DPDT; ON-ON; 0.4A/20VDC; Leads: flat pin
| Mounting | PCB, THT |
| Operating temperature | -30...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | toggle |
| Contact plating | gold-plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | flat pins |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Body material | polyamide |
| Body colour | black |
| Body dimensions | 13.39x8.13x5.08mm |
| Mechanical durability | 50000cycles |
| Illumination | none |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 0.4A / 20V DC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |