Transistor: NPN; bipolar; 160V; 1.5A; 1.5W; TO126
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TTC004B,Q(S
Manufacturer: TOSHIBA
Manufacturer code: TTC004B,Q(S
Product downloads
Specification for Transistor: NPN; bipolar; 160V; 1.5A; 1.5W; TO126
| Mounting | THT |
| Case | TO126 |
| Kind of package | bulk |
| Polarisation | bipolar |
| Type of transistor | NPN |
| Power dissipation | 1.5W |
| Collector current | 1.5A |
| Frequency | 100MHz |
| Collector-emitter voltage | 160V |
| Current gain | 80...280 |