Cable tie; with low profile head; L: 400mm; W: 7.6mm; polyamide
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
TTLP8X400B
Manufacturer: TIE10
Manufacturer code: TTLP8X400B
Product downloads
Specification for Cable tie; with low profile head; L: 400mm; W: 7.6mm; polyamide
| Operating temperature | -40...85°C |
| Colour | black |
| Resistance to | UV rays |
| Version | with low profile head |
| Flammability rating | UL94V-2 |
| Length | 400mm |
| Type of cable accessories | cable tie |
| Tie strength | 540N |
| Tie material | polyamide |
| Tie width | 7.6mm |
| Loop diameter max | 105mm |