Diode: rectifying; SMD; 800V; 6A; TO277A; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TUAS6KH
Manufacturer: TAIWAN SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: TUAS6KH
Specification for Diode: rectifying; SMD; 800V; 6A; TO277A; reel,tape
| Mounting | SMD |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 800V |
| Load current | 6A |
| Max. forward voltage | 1.1V |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | rectifying |