Supercapacitor; THT; 35F; 3VDC; -10÷30%; Body dim: Ø16.5x38mm; 15mΩ
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TVA1635-3R0356-R
Manufacturer: EATON ELECTRIC
Manufacturer code: TVA1635-3R0356-R
Product downloads
Specification for Supercapacitor; THT; 35F; 3VDC; -10÷30%; Body dim: Ø16.5x38mm; 15mΩ
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 3V DC |
| Operating temperature | -40...65°C |
| Terminal pitch | 7.5mm |
| Height | 38mm |
| Leakage current | 90µA |
| Diameter | 16.5mm |
| ESR value | 15mΩ |