RFID reader; 4.3÷5.5V; RS232,USB; antenna; Range: 100mm; 140mA
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TWN4 MULTITECH 2 LEGIC 4500 USB BLACK
Manufacturer: ELATEC
Manufacturer code: TWN4 MULTITECH 2 LEGIC 4500 USB BLACK
Product downloads
Specification for RFID reader; 4.3÷5.5V; RS232,USB; antenna; Range: 100mm; 140mA
| Supply voltage | 4.3...5.5V |
| Enclosure material | ABS |
| Interface | USB |
| Body colour | black |
| Cable length | 2m |
| Frequency | 125kHz, 13.56MHz |
| Type of communications module | RFID reader |
| Communications modules features | antenna |
| Supply current | 140mA |
| Range | 100mm |
| USB speed | Full Speed |
| Transmission rate | 848kbps |
| Operating system | iOS, Linux, Mac OS X, Windows 7, Windows 8, Windows 10, Android |