Product code: UDZ6V8B-7
Manufacturer: DIODES INCORPORATED
Manufacturer code: UDZ6V8B-7
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.2W; 6.8V; SMD; reel,tape; SOD323; single diode
Semiconductor structure single diode
Power dissipation 200mW
Type of diode Zener
Zener voltage 6.8V