Product code: UEI-12/4.2-Q12P-C
Manufacturer: MURATA POWER SOLUTIONS
Manufacturer code: UEI-12/4.2-Q12P-C
  • Output current
  • Mounting
  • Case
  • Power
  • Operating temperature
  • Output voltage
  • Input voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 50.4W; Uin: 9÷36V; Uout: 12VDC; Iout: 4.2A; DIP
Output current 4.2A
Mounting THT
Case DIP
Power 50.4W
Operating temperature -40...85°C
Output voltage 12V DC
Input voltage 9...36V DC
Insulation voltage 2kV DC
Efficiency 89.5%