Product code: UEI-12/5-Q48N-C
Manufacturer: MURATA POWER SOLUTIONS
Manufacturer code: UEI-12/5-Q48N-C
  • Output current
  • Mounting
  • Case
  • Power
  • Operating temperature
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Number of outputs
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 60W; Uin: 18÷75V; Uout: 12VDC; Iout: 5A; DIP; 28.5g
Output current 5A
Mounting THT
Case DIP
Power 60W
Operating temperature -40...85°C
Output voltage 12V DC
Insulation voltage 2.25kV DC