Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPST-NO; 10A/250VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
100.0
Product code:
V-10-3A4
Manufacturer: OMRON ELECTRONIC COMPONENTS
Manufacturer code: V-10-3A4
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPST-NO; 10A/250VAC
| Operating temperature | -25...105°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Series | V |
| Max. contact resistance: | 15mΩ |
| Body dimensions | 27.8x15.9x10.3mm |
| Mechanical durability | 50000000cycles |
| Electrical life | 300000cycles |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 0.6A / 125V DC |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 980mN |