Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 22A/250VAC; ON-(ON)
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
V15H22-CZ300A02-K
Manufacturer: HONEYWELL
Manufacturer code: V15H22-CZ300A02-K
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; with lever; SPDT; 22A/250VAC; ON-(ON)
| Operating temperature | -25...70°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Body dimensions | 27.8x10.3x15.9mm |
| Panel cutout diameter | 2.9mm |
| Mechanical durability | 5000000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 22A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 2.94N |
| Lever length | 27.5mm |