Microswitch SNAP ACTION; with lever (with roller); SPDT; Pos: 2
Multiples:
600.0
Minimum quantity:
600.0
Product code:
V15S05-CZ100A05-01
Manufacturer: HONEYWELL
Manufacturer code: V15S05-CZ100A05-01
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; with lever (with roller); SPDT; Pos: 2
| Operating temperature | -25...85°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever (with roller) |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Mechanical durability | 500000cycles |
| Electrical life | 50000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 0.1A / 48V DC |
| AC contacts rating @R | 5A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.18N |