Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 10A/250VAC; Pos: 2
Multiples:
600.0
Minimum quantity:
600.0
Product code:
V15T10-CZ100
Manufacturer: HONEYWELL
Manufacturer code: V15T10-CZ100
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 10A/250VAC; Pos: 2
| Operating temperature | -25...125°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Mechanical durability | 500000cycles |
| Electrical life | 50000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 0.25A / 250V DC |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 0.96N |