Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 11A/250VAC; Pos: 2
Multiples:
100.0
Minimum quantity:
200.0
Product code:
V3-101
Manufacturer: HONEYWELL
Manufacturer code: V3-101
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 11A/250VAC; Pos: 2
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | screw |
| Body dimensions | 27.79x15.88x10.16mm |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 11A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |