Microswitch SNAP ACTION; with lever with roller simulation
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
V4NSYC1-UL
Manufacturer: SAIA-BURGESS
Manufacturer code: V4NSYC1-UL
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; with lever with roller simulation
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever with roller simulation |
| Number of positions | 2 |
| Leads | cables |
| Body dimensions | 20x6.4x17.5mm |
| Mechanical durability | 50000000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 5A / 24V DC |
| AC contacts rating @R | 5A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |