Product code: VS-12EWH06FN-M3
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: VS-12EWH06FN-M3
  • Mounting
  • Case
  • Kind of package
  • Semiconductor structure
  • Max. off-state voltage
  • Features of semiconductor devices
  • Max. forward impulse current
  • Load current
  • Max. forward voltage
  • Reverse recovery time
  • Type of diode
  • Quantity in package
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; SMD; 600V; 12A; 18ns; DPAK; Ifsm: 110A
Mounting SMD
Case DPAK
Kind of package tube
Semiconductor structure single diode
Max. off-state voltage 600V
Features of semiconductor devices ultrafast switching
Max. forward impulse current 110A
Load current 12A
Max. forward voltage 1.34V