Product code: VS-40HF120M
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: VS-40HF120M
  • Mounting
  • Case
  • Case
  • Kind of package
  • Semiconductor structure
  • Max. off-state voltage
  • Max. load current
  • Max. forward impulse current
  • Load current
  • Max. forward voltage
  • Type of diode
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Diode: stud rectifying; 1.2kV; 1.3V; 40A; cathode stud; DO203AB; M6
Mounting screw type
Case DO203AB, DO5
Kind of package bulk
Semiconductor structure cathode stud
Max. off-state voltage 1.2kV
Max. load current 62A
Max. forward impulse current 570A
Load current 40A
Max. forward voltage 1.3V