Product code: VS-60EPF12-M3
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: VS-60EPF12-M3
  • Mounting
  • Kind of package
  • Semiconductor structure
  • Max. off-state voltage
  • Features of semiconductor devices
  • Max. forward impulse current
  • Load current
  • Max. forward voltage
  • Reverse recovery time
  • Type of diode
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 1.2kV; 60A; Package: tube; TO247AC Modified
Mounting THT
Kind of package tube
Semiconductor structure single diode
Max. off-state voltage 1.2kV
Features of semiconductor devices fast switching
Max. forward impulse current 830A
Load current 60A
Max. forward voltage 1.4V