Product code: VS-70HF10
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: VS-70HF10
  • Mounting
  • Case
  • Case
  • Kind of package
  • Semiconductor structure
  • Max. load current
  • Max. forward impulse current
  • Load current
  • Max. forward voltage
  • Fastening thread
  • Type of diode
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Diode: stud rectifying; 100V; 1.35V; 70A; cathode stud; DO203AB
Mounting screw type
Case DO203AB, DO5
Kind of package bulk
Semiconductor structure cathode stud
Max. load current 110A
Max. forward impulse current 1kA
Load current 70A
Max. forward voltage 1.35V