ROCKER; DP3T; Pos: 3; ON-OFF-ON; 20A/125VAC; black; IP55; none; WB2
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
WB246D112S
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: WB246D112S
Product downloads
Specification for ROCKER; DP3T; Pos: 3; ON-OFF-ON; 20A/125VAC; black; IP55; none; WB2
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -20...65°C |
| IP rating | IP55 |
| Type of switch | ROCKER |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 3 |
| Leads | connectors |
| Contact material | copper alloy |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Mounting hole diameter | 30x22mm |
| Body colour | black |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 500MΩ |
| Electrical life | 6000cycles |
| Contacts configuration | DP3T |
| AC contacts rating @R | 20A / 125V AC |
| Switching method | ON-OFF-ON |
| Stable positions number | 3 |
| Button shape | rectangular |
| Button height | 6.5mm |
| Key button colour | black |
| Button marking | I-O-II |