ROCKER; SPDT; Pos: 2; ON-ON; 15A/250VAC; 15A/30VDC; none; Body: black
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
WR12AS
Manufacturer: NKK SWITCHES
Manufacturer code: WR12AS
Product downloads
Specification for ROCKER; SPDT; Pos: 2; ON-ON; 15A/250VAC; 15A/30VDC; none; Body: black
| Mounting | on panel, SNAP-IN |
| Operating temperature | -25...85°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering, connectors |
| Max. contact resistance: | 10mΩ |
| Body material | polyamide |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 30000cycles |
| Number of terminals | 3 |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 200MΩ |
| Electrical life | 15000cycles |
| Poles number | 1 |
| Conform to the norm | UL |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 15A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 15A / 250V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |