Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 12A/250VAC; Pos: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
X4F303N1AA
Manufacturer: SAIA-BURGESS
Manufacturer code: X4F303N1AA
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 12A/250VAC; Pos: 2
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Body dimensions | 20x10x6.5mm |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 12A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |