ROCKER; DPST; Pos: 2; OFF-ON; 16A/12VDC; black; IP67; LED; 12VDC; 20mΩ
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
X7-210F2N-1BBD-1RWC
Manufacturer: CANAL ELECTRONIC
Manufacturer code: X7-210F2N-1BBD-1RWC
Product downloads
Specification for ROCKER; DPST; Pos: 2; OFF-ON; 16A/12VDC; black; IP67; LED; 12VDC; 20mΩ
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Mounting hole diameter | 30.2x22mm |
| Body colour | black |
| Panel thickness | max. 3mm |
| Backlight colour | red |
| Illumination | LED |
| Shape | rectangular |
| Contacts configuration | DPST |
| DC contacts rating @R | 16A / 12V DC |
| Switching method | OFF-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Key button colour | black |
| Button marking | blank |