Switch: emergency stop; 22mm; Stabl.pos: 2; NC; red; LED; IP65; Pos: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
YW1L-V4E01Q4R
Manufacturer: IDEC
Manufacturer code: YW1L-V4E01Q4R
Product downloads
Specification for Switch: emergency stop; 22mm; Stabl.pos: 2; NC; red; LED; IP65; Pos: 2
| Supply voltage | 24V AC, 24V DC |
| Operating temperature | -20...55°C |
| IP rating | IP65 |
| Type of switch | emergency stop |
| Number of positions | 2 |
| Enclosure material | plastic |
| Mounting hole diameter | Ø22.5mm |
| Illumination | LED |
| Face dimensions | Ø40mm |
| Contacts configuration | NC |
| Stable positions number | 2 |
| Actuator colour | red |
| Button shape | mushroom |