Fuse: fuse; gG; 63A; 500VAC; 250VDC; ceramic,industrial; NH2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
Z212634
Manufacturer: MERSEN
Manufacturer code: NH2GG50V63
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; gG; 63A; 500VAC; 250VDC; ceramic,industrial; NH2
| Kind of fuse | ceramic, industrial |
| Power dissipation | 6.8W |
| Current rating | 63A |
| Rated voltage | 250V DC, 500V AC |
| Fuse size | NH2 |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | gG |
| Breaking capacity | 120kA |