Fuse: fuse; gG; 2A; 500VAC; 500VDC; industrial; DII
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
Z219718
Manufacturer: MERSEN
Manufacturer code: DIIGG50V2
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; gG; 2A; 500VAC; 500VDC; industrial; DII
| Kind of fuse | industrial |
| Power dissipation | 2.1W |
| Current rating | 2A |
| Rated voltage | 500V AC, 500V DC |
| Fuse size | DII |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | gG |
| Breaking capacity | 50kA |