Product code: Z2SMB180
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: Z2SMB180
  • Mounting
  • Case
  • Tolerance
  • Kind of package
  • Kind of package
  • Semiconductor structure
  • Power dissipation
  • Type of diode
  • Zener voltage
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 2W; 180V; 10mA; SMD; reel,tape; SMB; single diode
Mounting SMD
Case SMB
Tolerance ±5%
Kind of package reel, tape
Semiconductor structure single diode
Power dissipation 3W
Type of diode Zener
Zener voltage 180V