Microswitch SNAP ACTION; SPDT; 3A/125VAC; 3A/24VDC; ON-(ON); 1.5N
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
ZMA03A150L11LC
Manufacturer: C&K
Manufacturer code: ZMA03A150L11LC
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; SPDT; 3A/125VAC; 3A/24VDC; ON-(ON); 1.5N
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | angled, for PCB, left |
| Contact material | brass |
| Body dimensions | 12.8x6.6x5.8mm |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 3A / 24V DC |
| AC contacts rating @R | 3A / 125V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.5N |